Fałszywe sklepy internetowe: Oszuści mamią na sprzedaży węgla

Internet jest nieustannie poligonem działań przestępczych. Aktualnie nieuczciwi użytkownicy sieci znaleźli nowy sposób na bezprawne zdobycie korzyści finansowych, polegający na oszustwie podczas transakcji zakupu opału. Głupiejące oferty o niskich cenach i gwarancji szybkiej dostawy powinny wzbudzać szczególną czujność u potencjalnych kupujących. Niestety, naiwni klienci często padają ofiarami takich manipulacji, wpłacając zaliczki na rzecz oszukańczych sprzedawców, którzy nie realizują swojego zobowiązania. W związku z tym przypominamy o konieczności zachowania ostrożności podczas dokonywania płatności przez internet.

W niedzielę 8 października, do miejscowego posterunku policji w Juracie zgłosił się 65-letni pan, który padł ofiarą tzw. „węglowego” oszustwa podczas robienia zakupów na jednym z portali internetowych.

Pan poszukiwał w sieci ofert na węgiel i natknął się na stronę sklepu internetowego, gdzie postanowił sfinalizować transakcję. Strona wydawała się być profesjonalnie przygotowana, co skłoniło pokrzywdzonego do zakupu dwóch ton węgla. Dokonał przelewu na podane przez sprzedających konto i oczekiwał na dostawę zamówionego towaru. Niestety, pomimo opłacenia zamówienia, opał nigdy nie dotarł do kupującego – informuje asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pucku.

Próba wejścia na stronę sklepu okazała się daremna, gdyż taka strona internetowa nie istniała.

Wzmożona aktywność oszustów jest zauważalna zwłaszcza w okresie grzewczym. Przestępcy publikują w sieci atrakcyjne oferty sprzedaży węgla pochodzące od fikcyjnych firm, pobierają od naiwnych klientów zaliczki i nie realizują zamówień, bądź w ekstremalnych przypadkach sprzedają im kamienie pomalowane czarną farbą.