Trzynasta edycja biegu upamiętniającego Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rumi

Rumskie ulice po raz trzynasty rozbrzmiały krokami uczestników biegu, zorganizowanego w celu upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku do biegu stanęło 250 osób, co jest dowodem na to, jak mocno żyje w nich pamięć o bohaterach narodowych. Galeria zdjęć z tego wydarzenia pokazuje zaangażowanie uczestników i atmosferę tego pełnego emocji dnia.

Start biegu miał miejsce o godzinie 12:05 na rondzie nazwanym imieniem Rotmistrza Pileckiego. Stamtąd biegacze ruszyli w drogę, przebiegając przez ulice Rumi. Trasa biegu nie była przypadkowa – jej długość, wynosząca symboliczne 1963 metry, ma swoje uzasadnienie.

To właśnie liczba 1963 nawiązuje do roku śmierci Józefa Franczaka, ostatniego żołnierza wyklętego – jak podkreślali organizatorzy tego wydarzenia. Mieli oni na celu nie tylko sportową rywalizację, ale przede wszystkim przypomnienie o tej ważnej dla historii Polski postaci.

Meta biegu w 2024 roku była zlokalizowana przy Szkole Podstawowej nr 1 na ulicy Kościelnej. Na wszystkich czekali tam organizatorzy, gotowi wręczyć pamiątkowe medale. Wyróżnienia rozdawała Jolanta Król, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi.

Najmłodszy uczestnik tej edycji biegu, Helenka Talkowska, urodziła się dopiero w 2022 roku. Z kolei najstarszym uczestnikiem okazał się Edmund Pałasz, który przyszedł na świat w 1947 roku. Po zakończeniu biegu uczestnicy mogli się ogrzać wojskową zupą oraz cieszyć uszami żołnierskimi pieśniami, które wspólnie zaśpiewali.