Dowiedz się więcej o naszym polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Może niektóre „atrakcje” nakłonią Cię do zobaczenia ich na żywo. Na początku warto wspomnieć, że linia brzegowa Bałtyku wynosi ok. 8000 km natomiast jej część w Polsce aż 843 km.
Nasze plaże posiadają wiele interesujących faktów, którymi może uda nam się Cię zaskoczyć:
- W Świnoujściu znajduje się najszersza Polska plaża, aż 200 m
- w Darłowie na promenadzie co roku odbywa sierpniowy „sylwester”
- w Jastrzębiej Górze znajduje się najbardziej wysunięta plaża na północ Polski
- najniższa latarnia w Polsce (Jastarnia) ma jedynie 13,3 m długości, natomiast najwyższa (w Świnoujściu) 67,7 m
- pierwsze polskie tsunami miało miejsce w XV stuleciu w Darłowie
- w Kołobrzegu znajduje się najdłuższe molo w Polsce (220 m)
- w 2010 roku kołobrzeskie kąpieliska zostały odznaczone Błękitną Flagą. To szczególne wyróżnienie, przyznawane za najmniej zanieczyszczone miejsca do kąpieli morskiej
- Bałtyk co roku pochłania 50 ha polskich plaż. Nadmorskie miejscowości stosują kamienne wały, które nie zawsze jednak okazują się skuteczne
- Piasek na polskich plażach to głównie jasne ziarenka kwarcu. Oprócz tego możemy znaleźć w nim minerały takie jak – magnetyt, ilmenit, rutyl i monacyt, a nawet półszlachetne granaty i cyrkon.
Zostań odkrywcą i zajrzyj na polskie plaże
Polskie plaże mają oczywiście wiele więcej do zaoferowania swoim urokiem i nie tylko. Każdy bursztynek, znaleziony na piasku niesie ze sobą swoją ciekawą, wyjątkową historię.
Warto więc wybrać się samemu do poszukiwania kolejnych ciekawostek. A może udać się po przygodę na „dzikie” plaże np. Mierzeja Serbska, Cisowy zakątek, Wisełka lub poszukać własnej.
Informacja o tsunami w XV wieku mnie zaskoczyła. myślałam, że nigdy się to nie zdarza nad bałykiem.