Wielkie zmiany w rybołówstwie: Profesor Jan Horbowy o przyszłości populacji dorsza na Morzu Bałtyckim

Profesor Jan Horbowy, pracownik naukowy Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego, w rozmowie z Interią podkreślił, że obfitość ryb, jaką zaobserwowano na Morzu Bałtyckim w pierwszej połowie lat 80., była fenomenem. Przyznał jednak, że powrót do tego stanu rzeczy jest prawie niewykonalny. Predykcje nie są zachęcające, a doświadczenia innych krajów pokazują, że rekonstrukcji populacji dorsza może towarzyszyć proces trwający wiele dekad.

W kontekście niedawnego artykułu opublikowanego przez Interię, który dotyczył kryzysu polskiego rybołówstwa i wywołał głośny odzew, Maciej Słomiński zapytał profesora Horbowego, czy miał okazję go przeczytać.

Profesor przyznał, że rozumie frustrację rybaków i ich nostalgię za minionymi latami, nazywając to naturalnym odczuciem. W jednej z opinii rybaków zamieszczonych w tym artykule zauważył jednak potrzebę sprostowania – twierdzenie, że kwoty połowowe zaczęły obowiązywać w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, jest nieprawdziwe. W rzeczywistości, mechanizm kwot połowowych został wprowadzony znacznie wcześniej, a jego początki wiążą się z utworzeniem Międzynarodowej Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego, która działała w latach 1974-2005 i której członkami były wszystkie kraje bałtyckie.