Udając się na wypoczynek do zatoki Puckiej na pewno odwiedzimy znany Hel z jego wszystkimi atrakcjami. Jednak cypel helski to miejsce gdzie znajduje się również inna, nie mniej urokliwa miejscowość – Jastarnia.
Dlaczego Jastarnia nazywana jest klejnotem w zatoce Puckiej?
Jest to przepiękny, letni kurort z licznymi kąpieliskami, portem i kilkoma przystaniami morskimi. Co roku przybywa tu rzesza turystów, oczarowana miasteczkiem i lokalnymi widokami. Jastarnia może się pochwalić 120 metrowym, murowanym molo przeznaczonym do spacerów widokowych.
Rybackie tradycje Jastarni
Jastarnia nie zawsze stanowiła bazę wypadową dla letniego wypoczynku. Dawniej była to miejscowość przede wszystkim zamieszkałą przez ludzi trudniących się rybactwem. W latach 1926-1931 wybudowano tu port rybacki z prawdziwego zdarzenia, który jest rozbudowywany i funkcjonuje do dniach dzisiejszego jak port żeglugi przybrzeżnej.
W Jastarni znajdziemy wiele miejsc związanych z rybacką historią miasteczka
Do najciekawszych należy Chata Rybacka w Jastarni, będąca swoistym skansenem, gdzie odwiedzający mogą na własne oczy przekonać się jak wyglądało życie codzienne jastarniańskich rybaków. Budynek chaty jest oryginalnym domem rybackim zbudowanym pod koniec XIX wieku z drewna pochodzącego z wraków statków wyrzucanych przez morze. Chata została odrestaurowana pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku i od 1992 roku funkcjonuje tu muzeum. Jest ono dostępne dla zwiedzających w sezonie letnim, z wyjątkiem poniedziałków.
Jastarnia to bardzo charakterystyczne miejsce o bogatej kulturze i historii, a także przepięknej przyrodzie. Zmiany, które nastąpiły w regionie wraz z rozwojem turystyki w zatoce Puckiej nie zmieniły jej unikalnego charakteru, dzięki czemu jest tak cennym miejscem.